W jaki sposób skutecznie obniżyć koszty energii eklektycznej?

Powyższe pytanie zadaje sobie wiele osób. Niestety odpowiedź nie jest prosta i jednoznaczna, ponieważ problem ten posiada wiele rozwiązań - różnych w zależności od specyfiki danego obiektu. Odpowiedź na pytanie „jak obniżyć koszty energii elektrycznej?” powinniśmy zatem rozpocząć od doprecyzowania kolejnym pytaniem – „gdzie mamy obniżyć jej koszt?”

 

Aby dowiedzieć się, jak oszczędzać energię zacznijmy wobec tego od podania kluczowej informacji – przed wykonaniem jakichkolwiek wcześniejszych działań i zastosowaniem konkretnego rozwiązania, zawsze należy zacząć od gruntownej analizy sieci energetycznej obecnej w danym obiekcie. Proces ten opiera się na zbadaniu właściwości instalacji oraz jej odbiorników, poprzez zastosowanie tzw. analizatora. Po zamontowaniu urządzenie to będzie zbierać informacje odnośnie obciążeń, przepływu, napięcia oraz wszystkich istotnych współczynników danego pola zasilania. Analizator sieci jest kluczowy dla podjęcia decyzji odnośnie właściwego wyboru systemu kompensacyjnego, umożliwiając dobór konkretnych urządzeń, które będą w stanie istotnie wpłynąć na efektywność danej sieci. Dopiero po takiej analizie, w oparciu o precyzyjne dane, będziemy w stanie odpowiedzieć na pytanie, jak obniżyć rachunki za prąd.

 

Na potrzeby omówienia przykładowego rozwiązania przyjmijmy zatem, że w danej sieci energetycznej obecny jest jakiś odbiornik o mocy i obciążeniu różnym od pozostałych urządzeń. Tego typu zaburzenie proporcji przekłada się na niewłaściwy bilans mocy, a także powoduje brak możliwości wdrożenia wydajnej grupowej kompensacji. W tej sytuacji rozwiązaniem, które zalecamy zastosować są tzw. indywidualne kompensatory. W przypadkach mało wymagających dobre rezultaty można uzyskać nawet za pośrednictwem jednego, niedrogiego kompensatora podłączonego bezpośrednio do zasilania problematycznego odbiornika.

 

Zaletami kompensacji indywidualnej jest różnorodność konstrukcyjna oraz wyposażeniowa poszczególnych urządzeń oraz prostota w dobieraniu kompensatorów odpowiednich pod kieszeń użytkownika i konkretne potrzeby danej sieci energetycznej.

 

Skoro wiemy już, jak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej dla pojedynczych elementów, wspomnijmy zatem o innym rozwiązaniu, którym są baterie kondensatorów oraz dławiki kompensujące, coraz powszechniej stosowane przez firmy optymalizujące sieć energetyczną kompleksowo. Za ich pośrednictwem cała instalacja zyskuje większą efektywność, a pobierana moc bierna zostaje zagospodarowana w sposób, który umożliwia ograniczenie jej pierwotnych kosztów przynajmniej o 95%.

 

Plusami urządzeń elektrotechnicznych z tej kategorii jest kompleksowość działania, długoletnia wytrzymałość oraz zautomatyzowane działanie uzyskane za pośrednictwem regulatorów mocy. Dzięki tym urządzeniom kompensacyjnym wiele spośród współpracujących z nami firm było w stanie zaoszczędzić nawet do 50% kosztów zużywanej energii, których całkowita roczna suma oscylowała nierzadko w okolicach kwot pięciocyfrowych.

 

Sposobów na obniżanie rachunków za prąd jest bardzo wiele, jednak najważniejsze jest to, że dobór odpowiedniej metody uzależniony jest od specyfiki konkretnej struktury energetycznej. Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się, jak obniżyć koszty energii elektrycznej w Państwa przypadku, gorąco zachęcamy do kontaktu. Wspólnie znajdziemy odpowiedź na pytanie, jak oszczędzać energię w Państwa firmie lub gospodarstwie domowym