Energia bierna – czyli co?

Energia bierna jest rodzajem pulsującej enegii elektrycznej między źródłem (np. elektrownią), a końcowym odbiornikiem, np. wtryskarką, bądź każdym innym urządzeniem zainstalowanym w firmie. Rodzaj tej energii elektrycznej ma na celu pobudzić urządzenie do pracy, ale na tym koniec. Dalszą rolę tj. pracę przejmuję tzw. energia czynna. Obie energie są od siebie zależne i współgrają ze sobą, bowiem każda z nich bez drugiej nie spowoduje pracy urządzenia.

Niech jako przykład posłuży produkcja betornu. By go wytowrzyć potrzebny jest cement, woda i piasek. Gotowy beton po wyschnięciu wody nie zawiera, jednak jest ona niezbędna do jego wytworzenia. Podobnie jest z energią bierną, gdzie pobudzając urządzenie do pracy, wprawiamy ją w ruch dzięki czemu urządzenie pracuje.
Praktycznie każde urządzenie pobiera energię bierną, a koszta w wyniku jej poboru dzięki kompensacj mocy biernej, a dokładniej budowy baterii kompensatorów, jest praktycznie do elimnacji.

 

Wyróżnia się dwa rodzaje energii biernej:

 

indukcyjna - w głównej mierze pobierana przez każdego rodzaju silnik napędzany energią elektryczną.
Przykład : windy, skruszarki, prowadnice, różnego rodzaju cięciwa, krajalnice, pompy,
Występowanie: Przemysł, produkcja, chłodnie, przepompownie, sklepy spożywcze i hipermarkety,

Opłaty: Średnio 500 - 3000 zł mc. netto.W wyniku przekroczenie tg fi widocznej w fakturze za energię elektryczną.
W świetle umowy z Dystrybutorem możliwe jest pobranie max. 40% biernej w stosunku do czynnej - tg fi = 0,4. Każda większa wartość oznacza karę, nałożoną przez dystrybucję.
Rozwiązanie: Kondensatory mocy o określonej wcześniej mocy i odpowiednim stopniowaniu.

pojemnościowa - zwana czasem moca oddaną. Pobierana przez urządzenia o charakterze pojemnościowym.
Przykład: Oświetlenie LED, komputery, UPS, serwery, znaczne oprzewodowanie w ścianach.
Wytstępowanie: Biurowce, Serwerownie, Zakłady opieki, szkoły, urzędy publiczne,

Opłaty: 1000 - 4000 zł mc. netto.
Przepisy nie pozwalają na oddanie energii elektrycznej spowrotem do sieci, dlatego też Dystrybutorzy energii elektrycznej pobierają opłatę za jej przesył.
Rozwiązanie: Dławiki kompensujące miedziane o określonej wcześniej mocy i stopniowaniu.


Każda z powyższych opłat najczęściej spotykana jest osobno. W przypadku jednak ponoszenia obu kosztów, sotsuje się baterię kompensatorów hybrydową wyposażoną w kondensatory mocy oraz dławiki kompensacujące. Ważne jest jednak by dane stopniami sterował odpowiednio wcześniej zaprogramowany regulator mocy mający na celu załączać lub odłączać dane stownie w baterii. Więcej w dziale Kompensacja mocy biernej.

 

Można przyrównać to do roli wody w produkcji betonu. Aby go wytworzyć potrzebny jest cement piasek i woda, Gotowy beton po wyschnięciu wody nie zawiera, jednak jest ona niezbędna do jego wytworzenia. Jakie urządzenia pobierają moc bierną? Praktycznie każde urządzenie za wyjątkiem grzejników pobiera moc bierną, różnica polega jedynie na różnicy w jej ilości.

 

W obecnych czasach w przedsiębiorstwach coraz częściej spotykamy się z opłatami za ponad umowne zużycie energii biernej. Opłaty za tę energię mogą być naliczone w niemal każdym obiekcie wyposażonym w agregaty chłodnicze, silniki, maszyny a nawet stare lampy wykładowcze. Zdarza się, że energia bierna stanowi nawet od 30 do 50 % rachunku za prąd. Po wprowadzeniu nowych liczników zużycia energii opłata za energię bierną nie dotyczy już wyłącznie dużych i średnich przedsiębiorstw. Teraz dotyczy również małych firm przemysłowych i komunalnych.

 

Istnieje prosty sposób aby sprawdzić czy ponosimy koszty związane z wyżej wspomnianą energią. Wystarczy sprawdzić czy kwota z faktury za energię, jaką musimy pokryć, zwiera opłatę abonamentowa znajdującą się w rubryce „opłaty za nadwyżkę energii biernej indukcyjnej”. Jeśli naliczone zostały opłaty szczytowe, całodobowe itp. oznacza to, że ponosimy dodatkowe koszty.

 

W przypadku kiedy opłaty za energie bierną wynoszą kilkaset złotych miesięcznie - dla przedsiębiorstw opłacalnym jest zainteresować się tą kwestią, ponieważ wdrożenie naszych rozwiązań do sieci elektrycznej może zredukować te koszty nawet do 95%. Rozwiązanie takie daje oszczędności rzędu nawet dziesiątek tysięcy rocznie.

 

W celu wyeliminowania opłat za moc bierną stosuje się rozwiązania kompensujące energie bierną.

 

Korzyści jakie płyną z kompensacji mocy biernej:

 

-> eliminacja kosztów za moc bierną oddaną i pobraną,

-> zmniejszenie obciążenia sieci i urządzeń z przepływów powiązanych z mocą bierną,

-> zredukowanie strat mocy czynnej w powiązanej z przepływem mocy biernej, a tym samym redukcja kosztów związanych z mocą czynną.

Stosowane rozwiązania - krótkie omówienie

Aby obniżyć zużycie energii biernej ORION Technology proponuje Państwu wachlarz sprawdzonych i skutecznych rozwiązań, powszechnie stosowanych w celu zmniejszenia kosztów prądu. Wśród nich znajdują się metody dedykowane zarówno dużym firmom przemysłowym, mniejszym przedsiębiorstwom, jak i osobom prywatnym. Poniżej zamieszczamy dla Państwa skróconą charakterystykę jednej z najpopularniejszych technik redukcji energii biernej, jaką są tzw. baterie kondensatorów.

 

Za pośrednictwem baterii kondensatorów lub urządzeń takich, jak dławiki kondensacyjne instalacja energetyczna zostaje wyregulowana pod względem poboru mocy. Odpowiednie wdrożenie tego rozwiązania umożliwia znaczące lub w wielu przypadkach nawet całkowite zmniejszenie kosztów prądu, jaki generuje energia bierna. Aby metoda mogła być w pełni skuteczna i długotrwała, należy przed jej zastosowaniem dokonać analizy sieci energetycznej, wykorzystując w tym celu specjalne urządzenie, które zbierze informacje odnośnie najważniejszych parametrów związanych z poborem prądu w danym miejscu.

 

Energia bierna jest optymalizowana przez instalacje kompensacyjne poprzez odpowiedni w danej chwili dobór mocy oraz ilości kondensatorów, które we właściwym czasie podłączane lub odłączane są przez regulator sterujący. Regulator bazuje na sygnale, którego źródło znajduje się bezpośrednio w najistotniejszych częściach struktury zasilania i korzystając z otrzymywanych danych wydajnie gospodaruje wykorzystaniem poszczególnych stopni kondensatorów baterii. Cały proces zarządzania energią przez regulator odbywa się w sposób w pełni zautomatyzowany i nie wymagający uwagi ze strony człowieka.

 

Właściwie zastosowane rozwiązanie kompensacyjne powinno, niezależnie od rodzaju sieci, umożliwiać harmonijny przepływ energii w zależności od obecnej intensywności eksploatowanej struktury zasilającej. Aby energia bierna była kompensowana w sposób wydajny należy jednak zadbać również o wysoką jakość wykonania całego układu oraz o jego ogólną funkcjonalność i techniczne właściwości.

 

Podstawowym przeznaczeniem urządzeń kompensacyjnych są wszelkiego rodzaju przedsiębiorstwa stosujące na co dzień sprzęt o właściwościach indukcyjnych (np. silniki, maszyny, LED-y, komputery), ponieważ w każdym tego typu przypadku czynnikiem koniecznym do uruchomienia danego urządzenia jest właśnie energia bierna.

 

W zależności od specyfiki konkretnego przedsiębiorstwa, ORION Technology wdraża rozwiązania różnorodne i ściśle dopasowane do wymagań i właściwości danej sieci. Każdorazowo, przed dokonaniem istotnych decyzji, zbieramy i analizujemy pomiary energetyczne w obiekcie oraz wnikliwie sprawdzamy faktury otrzymywane za zużywaną energię. Nasza skrupulatność, zaangażowanie i nowoczesne urządzenia pomiarowe umożliwiają dobór wydajnego oraz długotrwałego układu kompensującego energię bierną.

 

W celu zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na temat efektywnego wykorzystania energii biernej zapraszamy Państwa do przejrzenia działu „oferta” oraz do bezpośredniego kontaktu z naszymi pracownikami.